News

10 ieteikumi drošam ceļojumam

[08.03]

Jebkurš tālāks vai tuvāks ceļojums sagādā emocijas, kas piepilda mūsu ikdienu vēl ilgi pēc tam. Taču, lai kādi arī nebūtu ceļojumu paradumi, ikviens zina, ka tie mēdz būt neparedzamu pārsteigumu pilni. Vienīgais veids, kā tiem sagatavoties – laikus plānot ceļojumu un ņemt vērā it kā zināmus, tomēr nereti piemirstus ieteikumus drošiem ceļojumiem.

 

1. Izpēti vai galamērķī ir droši uzturēties.


Attēls no librestock.com

Jebkurš ceļojums sākas ar izpēti – ceļojuma galamērķa, transporta un naktsmītņu izvēli. Izzini pēc iespējas vairāk par izvēlēto valsti, tās kultūru, tradīcijām.  Vēlams noskaidrot arī politisko situāciju un to, cik droši šajā valstī var justies ceļotāji, kur vislabāk apmesties un kuras ir tās vietas, no kurām labāk izvairīties. Kad esi izvēlējies transportu, ar kuru nokļūsi plānotajā ceļojuma galamērķī, pārliecinies arī par vietējo transportu, ar kuru visērtāk varēsi pārvietoties ikdienā. Tas aiztaupīs liekas raizes un laiku ceļojuma laikā.

2. Līdzinies vietējiem. Neizceļoties nonāksi labākajās vietās, kas tūristiem liegtas.


Attēls no librestock.com

Lai labāk iepazītu apkārtni un izzinātu skaistākās vietas, mēģini neizcelties starp vietējiem iedzīvotājiem. Liela ceļojumu mugrsoma uz muguras un kamera rokās skaidri signalizē vietējiem iedzīvotājiem par to, ka esi ceļotājs. Ja vēlies nokļūt tur, kur atpūšas vietējie, bet tūristi tiek turēti pa gabalu, tad saplūstot ar apkārtējiem, noteikti labāk izzināsi savu galamērķi, kā arī lieki nepiesaistīsi negodprātīgu ļaužu skatus un interesi.  
Noderīga saite: https://www.tripadvisor.com/Attractions

3. Nedižojies ar dārgām lietām. Liela iespēja, ka katru Tavu soli novēro garnadži. 


Attēls no librestock.com

Atceries  - greznas un dārgas lietas labāk atstāt mājās! Plānotā atpūta būs daudz drošāka un noteikti arī patīkamāka bez tām, Ceļojums ir laiks, kad gūt pozītīvas emocijas un veltīta laiku tam, nevis sadarbībai ar policiju vietējo kabatzagļu un noziedznieku dēļ.
Noderīga saite: http://www.vugd.gov.lv/lat/drosibas_padomi/ja_dodaties_celojuma

4. Droša pārvietošanās. Pirms uz ko paraksties, uzzini cik tas maksā. 


Attēls no librestock.com

Katram nācies dzirdēt kāda drauga stāstu vai pašam sastapties ar situāciju, kad atcelta vai pārcelta ceļojuma dēļ plānotais ceļojums beidzas nesācies vai aizkavējas plānotā atgriešanās mājās. Nekad nav par lieku vēlreiz pārbaudīt lidojumu laikus, kā arī pārvietojoties izmantot tikai uzticamas kompānijas, par kurām var gūt plašu informāciju arī dažādos interneta avotos. Visbiežāk nepatīkamas situācijas ceļotājiem rodas izmantojot vietējo taksometru pakalpojumu – lai nebūtu pārsteigums brauciena noslēgumā, par samaksu noteikti vienojies pirms tā uzsākšanas. Noteikti noderēs arī vietējā karte, kurai vienmēr vajadzētu būt pa rokai, lai nomaldīšanās gadījumā spētu orientēties apkārtnē.
Noderīga saite: https://www.instantstreetview.com

5. Uzmani savu bagāžu.


Attēls no librestock.com

Labāk mazāk nekā vairāk – šis teiciens attiecas arī uz bagāžas daudzumu ceļojumam. Izvairies ceļojumā ņemt vairākas somas, tas apgrūtinās gan pārvietošanos, gan sekošanu līdzi tam, vai somas saturs nav piedzīvojis nepatīkamas izmaiņas. Izvēlies vienkāršu čemodānu, kas lieki neizceļas starp citiem, kā arī iegādājies nelielu, bet drošu atslēgu, lai pasargātu tās saturu no garnadžiem.  
Noderīga saite: http://blog.aero.lv/8-padomi-ka-visu-celojumam-nepieciesamo-ietilpinat-tikai-rokas-bagaza/

6. Iegādājies ceļojumu apdrošināšanu.


Attēls no librestock.com

Atcelts lidojums, aizkavējies reiss, nozaudēta bagāža – ziņas, kas spēj sabojāt pat vislabāk saplānoto ceļojumu, nemaz nerunājot par negaidītām problēmām ar veselību vai iekļūšanu nelaimes gadījumā. Šādām situācijām sagatavoties nav iespējams, tomēr, ja pirms došanās ceļā esi iegādājies ceļojumu apdrošināšanas polisi, tā samazinās dzīves mesto izaicinājumu riskus un ne reti arī izglābs tik ļoti gaidīto atpūtu.
Noderīga saite: http://www.gribucelot.lv

7. Ārkārtas gadījumu informācija.


Attēls no librestock.com

Visticamāk ceļojums noritēs veiksmīgi un bez starpgadījumiem, taču, ja nu tomēr nākas tā laikā sastapties ar ārkārtas situāciju, tad lieti noderēs vietējo palīdzības dienestu kontaktālrunis (policijas, ugunsdzēsības, ātrās palīdzības). Ārkārtas gadījumiem noderēs arī Latvijas vēstniecības kontaktinformācija valstī, kurā plānojat apmeklēt.  
Noderīga saite: https://www.mfa.gov.lv/vestniecibas-un-parstavniecibas

8. Apdomīgi ar naudas lietām.


Attēls no librestock.com

Ja ceļojumā laikā plāno doties ārpus Eiropas Savienības un izmantot savas maksājumu kartes, ieteicams pabrīdināt laicīgi savu banku, lai nenobloķē tās aizdomīgu aktivitāšu dēļ. Pārliecinies par nepieciešamību mainīt valūtu un kur to izdarīt visizdevīgāk. Der pārdomāt arī, cik daudz skaidras naudas  un maksājuma kartes turēt makā vienuviet - sadalot to divās daļās un glabājot dažādas vietās, pasargāsi sevi no nelāgas situācijas, ja kāds veikls zaglis pamanīsies nozust kopā ar somu, kurā atrodas maks ar visiem ceļojuma iztikas līdzekļiem.
Noderīga saite: https://www.bank.lv/statistika/dati-statistika/valutu-kursi/aktualie

9. Rūpes par veselību.


Attēls no librestock.com

Neapšaubāmi ceļojumi ir laiks, kad atgūstam spēkus no ikdienas rūpēm un darbiem, taču arī to laikā vajadzētu piedomāt par nepieciešamo medikamentu lietošanu, ja ārsts tos ir ieteicies lietot ikdienas. Konsultējies ar ārstu arī par zālēm, kuras ņemt līdzi uz konkrēto valsti, kā arī nepieciešamajām vakcīnām pirms ceļojuma.
Noderīga saite: http://vakcinejies.lv/lv/informacija/vakcinacija_celotajiem/

10. Komunikācija.  


Attēls no librestock.com

Ceļojuma laikā, lai iepazītu apkārtni, kultūru un vietējās paražas, saziņa ir būtisks elements. Tāpēc der ne tikai noskaidrot kādās valodās sazinās vietējie iedzīvotāji un apkalpojošais personāls, bet arī iemācīties dažas pamatfrāzes, lai varat lūgt palīdzību vai ceļa virziena norādi vietējā valodā. Tas padarīs ceļojumu drošāku un vairos pozitīvo emociju devu, ar kuru atgriezties mājās.
Noderīga saite: https://lv.speaklanguages.com/

 

 


Visas tiesības aizsargātas. Seesam Insurance AS Latvijas filiāle piedāvā apdrošināšanas pakalpojumus.
Lūdzam Jūs uzmanīgi iepazīties ar pakalpojumu noteikumiem pirms attiecīgā pakalpojuma izvēles un līguma noslēgšanas.