News

Kā sagatavot savu auto drošai braukšanai ziemā?

[28.11]

Dienas paliek īsākas, naktis garākas. Kalendārs vienmēr ir precīzs un arī šobrīd tas nešaubīgi rāda, ka drīz ziema stāsies rudens vietā. Lai ziemas sniegtās iespējas varētu izbaudīt bez raizēm, vissvarīgākais ir sagatavoties strauji mainīgiem laikapstākļiem, it īpaši tad, ja esi autobraucējs. Tas nozīmē atcerēties ne tikai autobraukšanas kursos apgūtās pamatzināšanas par bremzēšanu uz slidena ceļa un braukšanu sliktas redzamības apstākļos, bet arī pats būtiskākais – sagatavot savu auto ziemas sezonai.

Apdrošināšanas sabiedrības “Seesam” apkopotie dati par Zelta OCTA trīs gadu periodā liecina, ka rudens un ziemas mēnešos vairāk nekā divas reizes pieaug ceļu satiksmes negadījumu skaits uz Latvijas ceļiem. Eksperti norāda, ka droša braukšana ziemā ir cieši saistīta ar sezonai atbilstoši sagatavotu auto, tāpēc esam  sagatavojuši ieteikumus auto īpašniekiem, kurus vērts ne tikai atcerēties, bet arī pielietot, lai ieripotu ziemā droši.

 

Auto akumulatora darbības pārbaude

 Ir agrs ziemas rīts un pēdējais brīdis, lai sēstos pie auto stūres un paspētu nogādāt bērnus skolā laicīgi, lai nenokavētu darbā sapulci. Taču – ak, vai – auto mēmi klusē. Visticamāk, pie vainas ir auto akumulators. Kā norāda “Seesam” eksperti, tieši akumulators ir vājākais automašīnas posms, kas līdz ar  ziemas atnākšanu var visbiežāk likt sevi manīt.  Ja tas klusē, tas diemžēl nozīmē to, ka auto pilnīgi noteikti nekustēsies ne no vietas un viss pārējais Jūsu ieguldījums, auto sagatavošanā var izrādīties lieks. Lai izvairītos no situācijas, kad auto uz izmisīgo aicinājumu sadarboties neatsaucas, tad tā akumulators ir jāpārbauda regulāri.

Pārbaudot akumulatoru, pārliecinieties ne tikai par tā uzlādes līmeni, bet arī  vai tā virsma ir tīra un sausa, kā arī vai tas ir kārtīgi pievienots un nav manāmas korozijas pēdas. Ja auto akumulators ir jau vecāks par pieciem gadiem un nereti nācies sastapties ar to, ka tas izvēlas strādāt vai nestrādāt pēc sava grafika, tad šobrīd patiešām ir īstais laiks to nomainīt. Pārdomājat arī, cik bieži un cik daudz braucat ar auto. Ja esat tā dēvētais “brīvdienu braucējs” jeb ikdienā braucat īsus ceļa posmus, piemēram, tikai aizvedat bērnus līdz skolai un atpakaļ vai dodaties ar auto tikai līdz veikalam divas reizes nedēļā, tad ir vērts veikt kādu garāku braucienu, lai akumulators varētu uzlādēties pilnībā. Tas palīdzēs izvairīties no nepatīkamiem brīžiem, kad steidzīgais ziemas rīts beidzas tā īsti pat nesācies, jo citkārt tik draudzīgais auto spītīgi klusē.  Tas gan nenozīmē, ka ar akumulatora pārbaudi vai nomaiņu varat beigt auto sagatavošanu ziemā. Tas ir tikai pirmais solis Jūsu ceļā uz drošu ieripošanu ziemā.

 

Bremžu sistēmas gatavība

Spēja laicīgi nobremzēt ir būtiska visos gadalaikos, tomēr tieši ziemā ir sastopami dažādi apgrūtinājumi, kas var kavēt autovadītāja kontroli pār transportlīdzekli. Un tas ir ne tikai nepatīkami, bet arī bīstami. Pat, ja automašīnas katras puses bremžu atšķirības ir nelielas, ziemā tas var beigties ar auto sanešanu. Gatavojoties ziemas periodam, auto eksperti iesaka pārbaudīt automašīnas bremžu sistēmu, lai gada tumšajā un nokrišņiem bagātajā laikā pārvietošanās ar auto būtu droša. Ir jāatceras, ka savlaicīga bremžu sistēmas nomaiņa, konstatējot pirmos bojājumus, ļaus izvairīties no lielākām izmaksām, kas radīsies laicīgi nerīkojoties. Bremžu sistēmas darbības pārbaudi iespējams veikt autoservisā uz bremžu stenda. Tomēr, jāatceras, ka, ja pēkšņi bremzēšanas laikā jūtat neierastu auto darbību vai dzirdat skaņas, ir vērts doties uz autoservisu un  pārbaudīt bremžu sistēmu pat tad, ja pirms kāda laika esat to jau veicis. Nepārbaudiet veiksmi, jo tā seko tiem, kas par sevi un savu tuvāko drošību rūpējas.

Atrodoties uz ceļa, būtiski arī pārzināt, ar kādām drošības sistēmām ir aprīkots auto, vai tam, piemēram, ir ABS un kā tās var palīdzēt kristiskās situācijās. Lai autovadītāji būtu droši par ceļu stāvokli, daudzas automašīnas ir aprīkotas ar āra termometriem, kas informē par gaisa temperatūras izmaiņām, signalizējot, ja temperatūra sāk strauji kristies. Sasniedzot nulli vai mīnus grādus, ceļi var sākt apledot un autovadītājam jāsamazina braukšanas ātrums, ieturot lielāku distanci no priekšā braucošā auto drošam bremzēšanas ceļam.

 

Logu un citu auto šķidruma nomaiņa

Nepastāvīgos laikapstākļos, kādi tie ir Latvijā ziemas laikā, redzamībai ir nenovērtējama nozīme. Logi ir auto acis un, lai sliktos laikapstākļos pārvietošanās ar auto būtu droša, tiem jābūt tīriem. Tas nozīmē, ka automašīnas stikliem ir jābūt notīrītiem gan no ārpuses, gan iekšpuses tā, lai nekas neaizsegtu vadītāja redzesloku. Tam lieti noderēs darba kārtībā esošas logu tīrāmās slotiņas, kā arī neaizsalstošs logu šķidrums. Pārbaudot loga slotiņas nereti auto īpašnieki izdara pāragrus secinājumus un steidzas tās nomainīt. Bet, lai tās varētu veikt savu darbu pilnvērtīgi, slotiņām jābūt notīrītām, tāpēc pievērsiet uzmanību logu slotiņas gumijai – vai tā patiešām ir nokalpojusi jeb vienkārši gaida Jūsu roku pieskārienu.

Līdz ar pirmajām rudens salnām ir pienācis īstais laiks arī automašīnas logu šķidruma nomaiņai pret nesasalstošu. Eksperti iesaka nejaukt vasaras logu šķidrumu ar ziemas, bet gan iztērēt vasarā iegādāto šķidrumu rudens agrajā periodā, bet mašīnā turēt jau ziemas logu šķidrumu, lai tad, kad vasaras šķidrums beidzas, varat uzreiz sākt lietot ziemas jeb nesalstošo logu šķidrumu. Lūkojot pēc ziemas logu tīrāmā šķidruma, nevajadzētu iegādāties pašu lētāko, bet gan prasīt pārdevējam pēc kvalitatīvāka. Diemžēl lētākais logu šķidrums ne vienmēr atmaksāsies, jo tā sastāvā mēdz nebūt būtiskas sasalšanu kavējošas vielas. Laikā, kad dubļi un sniegs Jūsu automašīnas logā apgrūtinās redzamību, sasalis loga šķidrums var apdraudēt gan Jūsu un citu autovadītāju drošību, gan izraisīt bojājumus automašīnai pēc sadursmes ar meža zvēriem.

Tuvojoties ziemas periodam, ne tikai logu tīrāmajam, bet arī citiem automašīnas šķidrumiem būtu vērts pievērst uzmanību. Nereti autovadītāji piemirst, ka aukstajā sezonā ir jānomaina arī bremžu šķidrums, bet ir vērts to izdarīt, jo šim šķidrumam ir izteikta tieksme piesaistīt ūdeni un tas var radīt nopietnus bojājumus transportlīdzeklim. Ir jāpārbauda arī dzesēšanas šķidrums, tostarp arī motoreļļas līmenis un tās vecums, lai pašā ziemas spelgonī nepiedzīvotu nekustīgu auto ar bojātu tā sirdi – motoru.  Tikpat nopietni vajadzētu attiekties pret degvielas lietošanu dīzeļdzinēja automašīnām – lietojot vasaras dīzeļdegvielu sala laikā, veidojas parafīni, kas var nosprostot degvielas filtrus.  Tāpēc iestājoties aukstajam laikam, vajadzētu parūpēties, lai tiktu lietota arktiskā jeb ziemas dīzeļdegviela.

 

Ārējā apgaismojuma pārbaude

Rudens un ziemas mēneši Latvijā ir gada tumšākais periods, kad autovadītājiem jābūt īpaši uzmanīgiem lietainā laikā. Auto lukturiem jeb gaismām ir jābūt tīrām jebkurā gada periodā, taču tumšajā laikā – ziemā – tām ir daudz nozīmīgāka loma ne tikai pārvietojoties nakts stundās, bet arī dienas laikā. Automašīnas lukturi ir autovadītāja nozīmīgākais palīgs, lai nodrošinātu labu ceļa pārredzamību un citu satiksmes dalībnieku savlaicīgu pamanīšanu, taču tās savu funkciju var arī nepildīt, jo laika gaitā lukturi var mainīt savu noregulēto pozīciju. It īpaši tas var skart tos auto, kas cietuši kādā ceļu satiksmes negadījumā. Auto eksperti  atgādina, ka lukturu pārbaude pirms ziemas sezonas var palīdzēt izglābt daudzas dzīvības un pasargāt Jūsu auto un, protams, arī maciņu.

 

Ziemas riepas: 1. decembris līdz 1. marts

Mūsdienu informācijas laikmetā, nu jau retais autobraucējs varētu palaist garām visos medijos dzirdamo informāciju par 1. decembri kā datumu, kad vasaras riepām jābūt nomainītām pret ziemas. Bet kādām tad jābūt ziemas riepām, lai uz sniegotajiem un slidenajiem ceļiem būtu droša braukšana?

Mūsu eksperti norāda, ka ziemas auto riepu protektora dziļumam mērīšanas zonā jābūt vismaz 4 mm vai dziļākam. Nepietiekams riepas protektora dziļums pagarina auto bremzēšanas ceļa garumu, kā arī negatīvi iespaido auto vadību ziemas apstākļos. Vienlaikus gan jāatceras, ka riepas gumija ar laiku zaudē savu kvalitāti un līdz ar to arī saķeri, tāpēc iegādājoties riepas pievērsiet uzmanību laikam, kad tās ražotas.

Riepu nomaiņu nevajadzētu atstāt uz pēdējām novembra dienām. Vasaras riepas savu darbu beidz, bet ziemas riepas to uzsāk tad, kad gaisa temperatūras stabiņš noslīd zem + 7 grādiem pēc Celsija. Pie tam tuvojoties likumā noteiktajam datumam vai uzrodoties pirmajām sniega pūkām, rindas uz riepu nomaiņu ir neatņemam ikgadēja tradīcija. Šeit patiešām vietā būtu teiciens labāk ātrāk nekā vēlāk.

Gatavojoties ziemas riepu nomaiņai, it īpaši tad, ja plānojat iegādāties jaunas, rodas jautājums – kādas tad labāk iegādāties – ar radzēm vai bez? Eksperti atzīst, ka tehnoloģijas attīstās un faktiski nu jau tas ir gaumas jautājums. Taču, ja biežāk pārvietojaties pilsētā, tad noteikti varat lūkot pēc riepām bez radzēm. Ja plānojat biežāk doties ārpus pilsētas jeb dzīvojat lauku apvidū, radzes var lieti noderēt un padarīt Jūsu braucienus drošākus.

 

Auto inventārs ziemai

Lai arī kāds nebūtu Jūsu automašīnas aprīkojums, tomēr ir dažas lietas, kas jāiegādājas papildus un bez kurām ziemā neiztikt. Viena visvienkāršākā ir ledus tīrāmā lāpstiņa jeb skrāpis, kā arī slotiņa sniega notīrīšanai. Tie būs neatsverami palīgi cīņā ar sniega un sala atstātajām pēdām uz auto logiem un virsbūves. Tikpat lietderīga var izrādīties arī sniega lāpsta auto bagāžniekā, jo vienīgais līdz šim zināmais veids, kā notīrīt aizsnigušu ceļu vai sētas iebrauktuvi, ir ar lāpstas palīdzību izrokot ceļu.

Savukārt, lai auto durvis vienmēr varētu atvērt, pat ziemas bargākajā spelgonī, durvju un bagāžnieka gumijas ir jāapstrādā ar silikona aerosolu. Silikons atgrūž ūdeni un tādejādi neļaus salam paveikt savu darbu. Nedrīkstētu arī aizmirst par slēdzenes ieeļļošanu, lai sala laikā varētu atslēgt auto durvis. Var jau šķist, ka tās ir tikai nianses, taču katra no tām var padarīt kādu ziemas dienu ļoti nepatīkamu. Jūs varat to mainīt tikai ar vienu nosacījumu – ja esat savlaicīgi sagatavojies.

 

Droša braukšana – gudra braukšana

Skrien kā vējš, bet atduras kā miets. Tomēr iestājoties ziemas sniegoti slidenajam laikam, daudzi autovadītāji šo sen zināmo patiesību piemirst, piedzīvojot nepatīkamus mirkļus un nereti arī nopietnas traumas. Piemērota ātruma izvēle ir tikai viens no drošas braukšanas noteikumiem ziemā. Kas vēl būtu jāatceras ikvienam transportlīdzekļa vadītājam, lai pārvietošanās ziemā būtu droša visiem satiksmē iesaistītajiem dalībniekiem?

Apdrošināšanas sabiedrības “Seesam” eksperti, kuri ik dienas saskaras ar ceļu satiksmes negadījumiem un to izraisīšanas iemesliem, atgādina, ka droša braukšana ir gudra braukšana. Ir nepieciešams paturēt prātā faktiski tikai divus priekšnosacījumus. Redzi un esi redzams - izvēlies atbilstošas gaismas braukšanas laikam un laikapstākļiem, lai ne tikai laicīgi pamanītu citus satiksmes dalībniekus, bet arī, lai viņi redzētu Jūs. Pārzini ceļu segumu – pamēģini lēnām nobremzēt, lai sajustu  seguma un riepas saķeri. Sliktos laikapstākļos pārzināt ceļa segumu nozīmē izvēlēties gan pareizo braukšanas ātrumu, gan bremzēšanas ilgumu  - divas drošai braukšanai vitāli svarīgas daļas. Atceries,  ja automašīnai sāk slīdēt aizmugure, stūre jāgriež uz to pusi, uz kuru mašīna ir sākusi slīdēt, bet ja priekšpuse - stūre jāatgriež nedaudz atpakaļ, tā atjaunojot saķeri.

 

Auto apdrošināšana

Vislabākās dienas noteikti ir tās, kurās ziema nav pārsteigusi ar savu spēku nesagatavotu. Bet ja nu tas ir noticis un esi cietis ceļu satiksmes negadījumā vai auto ziemas spelgonī nolēmis nesadarboties, tad apdrošināšana viennozīmīgi ir vislabākā atbilde šādā situācijā. “Seesam” KASKO apdrošināšanas polise sniegs palīdzīgu roku, ja nepieciešama motora iedarbināšanā ar starta vadiem, pēkšņi beigusies degviela, nepieciešams nomainīt riteni pret rezerves riteni, likvidēt defektus transportlīdzeklim, ja to iespējams novērst uz ceļa. Tā arī nodrošinās bojāta auto evakuāciju no notikumu vietas uz tuvāko darbnīcu vai īpašniekam taksometra pakalpojumus.  Savukārt, “Seesam” Zelta OCTA polise būs īstā izvēle, ja auto ir jau ar pieredzi. Tā segs izdevumus tad, ja nu sanācis ieslīdēt priekšā braucošā auto jeb nodarīti auto bojājumi sadursmē ar meža zvēriem, kuri pārtikas meklējumos nereti ziemas laikā kļūst ļoti pārgalvīgi.

Nekļūsim pārgalvīgi arī mēs atrodoties uz ceļa ziemas laikā. Brauksim droši, izvēloties laikapstākļiem piemērotāko ātrumu, būsim redzami citiem satiksmes dalībniekiem un neaizmirsīsim jau šodien pierakstīties uz pārbaudi auto servisā, lai uzzinātu, cik gatavs ir tavs transportlīdzeklis ziemas sezonai. Kā arī pārliecināsimies par auto apdrošināšanas polises nodrošinājumu. Būsim droši uz ceļa, lai vienmēr varam to turpināt bez raizēm. Arī ziemā.


Visas tiesības aizsargātas. Seesam Insurance AS Latvijas filiāle piedāvā apdrošināšanas pakalpojumus.
Lūdzam Jūs uzmanīgi iepazīties ar pakalpojumu noteikumiem pirms attiecīgā pakalpojuma izvēles un līguma noslēgšanas.